Wybieramy materac - porady dla kupującego - część 3

2016-06-30

Jakie są jeszcze inne kryteria wyboru materacy?

1. Długość.
Dobrze dobrany model powinien być 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała.

2. Twardy czy miękki?
Wyznacznikiem, na podstawie którego podejmiemy decyzję, powinna być waga człowieka. Każdy człowiek posiada inną budowę, dlatego dla osoby cięższej powinien być twardszy, a dla lżejszej – bardziej miękki.

3. Pozycja w czasie snu.
- jeśli najczęściej śpimy na boku – powinien pozwolić, aby biodra i ramiona lekko zagłębiły się, a kręgosłup przyjął linię prostą,
- jeśli śpimy najczęściej na wznak – musimy zwrócić uwagę na to, aby kręgosłup w okolicach lędźwi nie wyginał się w łuk, ani nadmiernie nie przylegał,
- jeśli zmieniamy często pozycję w czasie snu – to powinniśmy wybrać modele aktywnie dopasowujące się do naszych pozycji.

4. Cena.
Uważam, że ponieważ materacy nie wymieniamy co miesiąc, a przeciwnie, mają nam służyć przez długie lata, warto jest zainwestować w droższy model. Wykonane są one z lepszych materiałów, są bardziej wytrzymałe i gwarantują najlepsze podparcie dla kręgosłupa.

Na zakończenie nie sposób nie wspomnieć o tym, jak dbać o materace, aby przedłużyć ich żywotność. Trzeba przestrzegać trzy główne zasady:
- żeby zapobiec odkształcaniu - przez pierwsze pół roku powinno się raz w miesiącu obracać je przodem do tyłu,
- żeby odparowywała gromadzona się w nim w czasie snu wilgoć – należy po wstaniu z łóżka, zostawić go odkryty przez ok. 20 minut,
- żeby ochronić przed zabrudzeniem lub zalaniem – dobrze jest zabezpieczyć go specjalnym pokrowcem lub nakładką higieniczną.