Wybierz dobry blat kuchenny

2016-07-03

Blat kuchenny może zostać wykonany z przeróżnych materiałów, których właściwości bardzo się od siebie różnią. Który jest najlepszy i dlaczego warto w niego zainwestować? Poniżej krótki przegląd popularnych blatów kuchennych, jakie możemy spotkać w większości kuchni.

Blat kuchenny z kamienia naturalnego
Podstawa w tym przypadku do twardy kamień, który nie wsiąka wody. Poleca się zastosowanie zwłaszcza granitu, gdyż marmur może być zbyt miękki i nawet po zaimpregnowaniu nadal nasiąkać wodą. Niestety blaty kuchenne z kamienia naturalnego kosztują bardzo dużo, jednak poparte jest to ich wysoką jakością. Ten materiał jest  z pewnością najtrwalszy. Taka inwestycja może nam się zatem opłacić.

Blaty z drewna klejonego
To bardzo popularny rodzaj blatów kuchennych, które wyróżniają się przede wszystkim estetyką. Dobrze zaprojektowane mogą bowiem wyglądać bardzo dobrze. Zazwyczaj robi się je z drewna krajowego, czyli głownie dęby, buku bądź sosny. Czasami można ponadto spotkać blaty wykonane z drewna egzotycznego, wówczas wykorzystuje się takie drzewa jak mahoń, teku czy badi.

Blaty kompozytowe
Jakie blaty są bardzo lekkie i ciepłe w dotyku, a w dodatku odporne na zarysowania. Materiał ten jest także bardzo łatwy w obróbce więc możemy uzyskać z niego dowolne kształty. Cena w ich przypadków również jest wysoka i może przerastać nasz budżet.