Zwróć uwagę na te parametry przy wyborze płytek

2019-08-19
Płytkami można wyłożyć zarówno ściany, jak i podłogi. W obu przypadkach możliwe jest uzyskanie zadowalających efektów. Za ich pomocą można stworzyć oryginalne aranżacje i nadać wnętrzu charakteru. W przypadku płytek mających znaleźć się na podłodze, należy wziąć pod uwagę nie tylko kwestię ich wzornictwa, ale i parametry i właściwości techniczne. Podłoga jest przecież intensywnie użytkowana, dlatego zastosowane płytki muszą dobrze spełniać przydzielone im funkcje. 

Płytki vives na podłogę w wersji szkliwionych czy nieszkliwionych?

W przypadku płytek podłogowych różnice dotyczą nie tylko typu i designu, ale głownie parametrów technicznych. Płytki mogą być szkliwione lub nieszkliwione. Te pierwsze cieszą się największą popularnością. Nadają się zarówno do wykładania powierzchni podłóg we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Wyróżniają się one niską nasiąkliwością wodną, wysoką wytrzymałością i odpornością na ścieranie oraz nieprzeciętną twardością. Płytki szkliwione dostępne są w wersji matowej, półpolerowanej i lappato. Z kolei płytki nieszkliwione są bardzo odporne na działanie czynników mechanicznych. Dostępne są w wersji matowe, polerowanej i strukturalnej. Jeśli zależy nam na wyłożenie podłogi płytkami niepękającymi nawet w wyniku upadku na nie ciężkich przedmiotów i nieścierającymi się pod pływem środków chemicznych, to te nieszkliwione będą strzałem w dziesiątkę. 

Wybór płytek a kolasa ścieralności i antypoślizgowość 

Przy wyborze płytek vives - link, należy zwrócić uwagę na klasę ścieralności oznaczaną symbolem PEI. Wyższa wartość tego parametru przekłada się na wyższą klasę ścieralności. Z kolei symbolami od R9 do R13 określa się antypoślizgowość płytek. Im ten współczynnik jest wyższy, tym płytka jest mniej śliska.