Salon w stylu boho, zadanie dla koneserów

2022-03-07

Styl boho, bohemian kojarzy się najsilniej z podróżowaniem. Miłośnicy wojaży do najodleglejszych zakątków globu przywożą do domu praktyczne i mniej praktyczne pamiątki z podróży, tylko dlatego, że zachwycili się danym wyrobem, kolorystyką czy formą. Nagromadzenie przedmiotów o różnej proweniencji sprawia, że pomieszczenie może sprawiać wrażenie kolorowego chaosu, jednak osoby z wyczuciem stylu potrafią poradzić sobie z klęską urodzaju i tworzą przestrzeń w stylu boho, spontaniczną i kreatywną, a jednak pod kontrolą. 

Kolorowy salon w stylu boho

Salon w stylu boho charakteryzuje się przede wszystkim nieskrępowaną kolorystyką. Nie funkcjonują w nim narzucone jakimś kluczem zasady, których trzeba przestrzegać, by nie zaburzyć koncepcji. Najczęściej styl boho łączy wszelkie kolory ziemi, jest w nim dużo czerwieni, głębokiej zieleni, brązu, koloru żółtego, miedzi, pomarańczy czy złota. Aby zapanować nad różnorodnością kolorystyczną warto zachować jasne, neutralne ściany, które podkreślą kolory, ale nie zdominują przestrzeni. 

Salon w stylu boho emanuje również fakturami tkanin, wzorami i teksturami. Łączy wzory z różnych światów, narzuca miękkość tkanin, zachwyca miękkimi pledami, grubymi dywanami, poduszkami i kocami. Bardzo często ściany są również miejscem ekspozycji, np. gobelinów. 

salon w stylu boho

Meble i dodatki w stylu boho

Ważną częścią wyposażenia salonu w stylu boho są meble oraz dodatki, podkreślające tylko rozmaitość projektu. Meble powinny być wykonane ze szlachetnych gatunków drewna, również orientalnego. Nie powinny jednak być zbyt masywne, raczej ceni się w nich lekkość i delikatność, chociaż mogą funkcjonować na zasadzie kontrastu. 

Dodatki do salonu w stylu boho również są kolorowe, mogą to być:

  • poduszki
  • lampiony
  • abażury
  • ciekawe talerze, miseczki
  • lustra
  • pufy

Aranżacja salonu w stylu boho wcale nie jest łatwym zadaniem. Opanowanie chaosu i nagromadzenia przedmiotów oraz barw wymaga umiejętności i wrażliwości. Czasem lepiej usunąć z niego nawet ulubiony przedmiot, by nadać pomieszczeniu więcej harmonii.